Certyfikaty SSL

Wdrożenie certyfikatu SSL to aktualnie niepisany wymóg, jeżeli mówimy o optymalizacji strony, nie jest już bowiem żadną tajemnicą, że Google faworyzuje szyfrowane domeny, zwiększając w ten sposób bezpieczeństwo użytkowników.

Kilka słów o certyfikacie SSL

SSL jest technologią umożliwiającą szyfrowanie transmisji danych pomiędzy serwerem, a komputerem użytkownika, dzięki czemu w momencie aktywacji certyfikatu SSL nikt poza dedykowanym odbiorcą nie może przechwycić, odczytać, ani zmodyfikować przesyłanych danych. Jak rozpoznać, że dana strona została zabezpieczona? Sprawa jest bardzo prosta – jeśli w adresie URL zamiast protokołu HTTP znajdziemy informacje o HTTPS, oznacza to, że połączenie ze stroną jest zabezpieczone. Dodatkową informacją o certyfikacie może być także ikonka, taka jak zielona kłódka w przeglądarce Chrome, która znajduje się po lewej stronie adresu URL.

Do głównych zalet certyfikatu SSL zalicza się przede wszystkim utrudnienie kradzieży danych takich jak hasła czy loginy do kont, dzięki czemu wrażliwe dane są skuteczniej chronione, na czym zyskują zarówno właściciele stron, jak i odwiedzający.

Wpływ certyfikatu SSL na pozycjonowanie

Brak certyfikatu nie sprawia od razu, że witryna jest zupełnie niewidoczna, teoretycznie można by wiec powiedzieć, że jego wdrożenie nie jest obowiązkowe. Należy jednak mieć na uwadze, że już w 2014 roku Google wyraźnie informowało, że strony, które wykorzystywać będą bezpieczniejszy protokół HTTPS, będą przez algorytm oceniane wyżej niż te z HTTP. Na początku jednak wszystko miało jedynie charakter informacyjny, od lipca 2018 roku wiele się jednak zmieniło i Chrome zaczęło oznaczać witryny bez certyfikatu HTTPS jako niebezpieczne, co wiąże się z tym, że aby przejść na taką stronę, użytkownik musi świadomie zgodzić się na podjęcie ryzyka jej odwiedzenia. Nietrudno domyślić się, że komunikat o tym, że strona jest potencjalnie niebezpieczna działa jak prawdziwy „straszak” na użytkowników, którzy w większości przypadków strony takie omijają szerokim łukiem, co znacząco przekłada się na spadek liczby odwiedzin niezabezpieczonej witryny.

Protokół HTTPS to jeden z około dwustu zidentyfikowanych czynników, które mają wpływ na pozycję strony wynikach wyszukiwania, wiele jednak wskazuje na to, że należy on do grupy tych najważniejszych i zdecydowanie należy go wziąć pod uwagę, jeżeli zależy nam na pozycjonowaniu strony. Wdrożenie certyfikatu SSL to jednak nie tylko sposób na to, aby "przypodobać się" robotom wyszukiwarki Google i uzyskać przewagę w wynikach wyszukiwania nad serwisami bez protokołu HTTPS, to przede wszystkim przejaw poważnego podejścia do kwestii dbania o bezpieczeństwo danych użytkowników, z czym związane są konkretne korzyści takie jak:

  • podniesienie wiarygodności witryny, co przekłada się na bardziej wartościowy ruch na stronie,
  • poprawa współczynnika konwersji, wynikająca z tego, że użytkownicy zdecydowanie bardziej ufają szyfrowanym połączeniom,
  • ochrona przed hakerami, którzy chcieliby wykraść wrażliwe dane.

Jeżeli jesteś posiadaczem strony internetowej i nie zdecydowałeś się jeszcze na wdrożenie certyfikatu SSL najwyższy czas to zmienić, niezabezpieczone serwisy to bowiem nie tylko kwestia gorszych pozycji w wynikach wyszukiwania, ale także przejaw niedostatecznej dbałości o kwestię ochrony danych, która w dzisiejszych czasach ma szczególne znaczenie. Aby dowiedzieć się więcej na temat skutecznego pozycjonowania swojej strony i nie tylko, zajrzyj na polecany blog o SEO.